Tävlingskommitte TUK

Rolf Raumer

Ulf Söderström

Kent Wilhelmsson

 

 

LBJ  Vårturnering 2020

 Två sista omg. och finalspel när Corona lugnat ner sig   Singelspel

 

Plac

  Namn

7/1

14/1

21/1

28/1

4/2

11/2

18/2

25/2

3/3

10/3

17/3

?/?

?/?

Poäng

1

  Mats Nordqvist

18

13

3

18

13

18

18

13

13

13

13

 

 

153

2

  Rolf Raumer

18

8

13

13

13

13

13

3

18

18

8

 

 

138

3

  Bettan Jonsson

18

3

13

8

3

13

18

13

18

18

8

 

 

133

3

  Lars Hedén

13

13

13

13

8

13

18

8

8

18

8

 

 

133

3

  Roger Andersson

8

18

13

13

18

13

13

3

18

8

8

 

 

133

6

  Kalle Lindblom

13

18

8

13

3

13

13

18

13

13

 

 

 

125

7

  Lothar Riegler

 

 

18

18

18

13

13

8

13

13

8

 

 

122

8

  Tobbe Ström

18

 

8

13

18

13

3

13

3

18

13

 

 

120

9

  Pelle Lundgren

8

13

13

3

13

13

13

8

3

13

18

 

 

118

10

  Lena Gustavson

13

13

18

8

8

3

18

13

13

7

 

 

 

114

10

  Lena Stenbeck

18

18

18

13

13

8

13

 

 

13

 

 

 

114

12

  Lena Jervill

8

8

8

8

8

3

13

13

18

13

 

 

 

100

13

  Kurt Johansson

 

 

 

13

8

13

13

18

13

8

13

 

 

99

14

  Anders Lundgren

13

8

13

8

3

8

3

18

8

3

13

 

 

98

14

  Erik Bergkvist

8

8

8

8

13

3

3

13

13

8

13

 

 

98

16

  Mercie Abella

18

8

8

8

8

13

13

 

 

3

18

 

 

97

17

  Patrik Sandin

8

 

 

13

8

18

8

8

3

13

13

 

 

92

18

  Kennet Andersson

8

 

8

3

3

8

8

13

13

13

13

 

 

90

19

  Alberto Unia

13

8

8

 

13

8

8

13

13

3

 

 

 

87

19

  Håkan Hjort

8

18

8

13

13

8

8

 

 

8

3

 

 

87

19

  Nisse Stenbeck

8

3

13

8

13

18

3

13

 

8

 

 

 

87

22

  Bengt Anefall

13

3

3

13

13

8

13

 

8

8

 

 

 

82

23

  Bengt Kongstad

3

13

3

 

13

13

13

3

8

8

3

 

 

80

23

  Ulf Söderström

 

 

8

13

18

 

7

 

8

8

18

 

 

80

25

  Janne Sandström

8

 

 

3

13

 

18

13

13

8

3

 

 

79

26

  J-O Thörnberg

3

7

 

18

2

8

12

8

8

1

3

 

 

70

26

  Lasse Eliasson

3

8

3

8

13

8

3

3

8

 

13

 

 

70

28

  Mats Larsson

8

13

13

8

3

8

3

3

8

1

 

 

 

68

29

  Karin Hansson

8

13

13

8

 

 

8

 

8

 

 

 

 

58

29

  Pierre Geerhold

8

3

 

8

 

 

 

13

 

13

13

 

 

58

31

  Håkan Egnell

8

13

18

13

 

 

 

 

3

 

 

 

 

55

32

  Rolf Bonäs

 

 

18

7

12

 

3

 

 

 

 

 

 

40

32

  Sten Åke Bergström

8

 

8

8

 

8

 

 

 

8

 

 

 

40

34

  Kent Wilhelmsson

8

13

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

34

  Morten Hugaas

 

 

13

 

3

 

8

 

 

 

 

 

 

24

36

  Åsa Jonsson

 

 

 

13

 

8

 

 

 

 

 

 

 

21

37

  Harri Kolehmainen

 

 

 

 

 

 

8

 

12

 

 

 

 

20

38

  Patrik Myhre

 

8

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

15

39

  Tommy Eriksson

 

8

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

10

40

  Christer Axenstål

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

7

 

 

Aktivitetskalender 2020

 

 

 Alla bouleaktivitet stoppad t.o.m 3/5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2020-02-27

 

Februariskoj

LBJ

 

Gävle  

2020-03-01

R

Marsklotet

18

ÖT

Uppsala

2020-03-05

 

Årsmöte

LBJ

 

Gävle  

2020-03-07

D

SvBF Lag DM V55

UPS

V55

Uppsala

2020-03-08

D

SvBF Lag DM V65

UPS

V65

Uppsala

2020-03-11

L

Svea Indoor Veteran 65 Final omgång 1

UPS

V65

Uppsala

2020-03-15

 

KM Dubbel

LBJ

Öppen

Gävle

2020-03-19

L

Klottorsdag 1

KLO

V65

Borlänge

2020-03-26

 

Marsskoj

LBJ

 

Gävle  

2020-04-04

L

Svea Indoor Öppen Final

EBP

Öppen

Eskilstuna

2020-04-04/05

L

Svea Indoor Veteran 65 Final omgång 2

UPS

V65

Uppsala

2020-04-08

L

Aprilcupen

LBJ

V65D

Gävle

2020-04-18/19

L

UPS Vår-Cup

UPS

ÖD/V65D

Uppsala

2020-04-23

 

Afterpåskskoj

LBJ

 

Gävle  

2020-04-25/26

D

SvBF Mixed DM

FLE

Alla

Hälleforsnäs

2020-05-14

L

Klottorsdag 2

KLO

V65

 

2020-05-16

L

Svea Cupen

ÖRE

Singel

Örebro

2020-05-17

L

Svea Cupen

ÖRE

ÖD

Örebro

2020-05-17

L

Gagnkastet

GAG

V65MxD

Djurås

2020-05-22/24

D

SvBF Stora DM

MOR

Alla

Mora

2020-05-26

L

HED ringen

PAN

V65MxD

Långshyttan

2020-06-04

L

Hoforsveteranen

HOF

V65

Hofors

2020-06-07

 

KM Trippel

LBJ

Öppen

Gävle

2020-06-13/14

L

SvBF Seriespel omg. 1

BBF

Ö V55 V65

Lindome-Rättvik

2020-06-27

L

Tjejdagen

GAG

Dam

Djurås

2020-07-12/18

 

Boule SM

 

 

Jönköping

2020-08-02

R

Botan Cup

UPS

ÖD

Uppsala

2020-08-03

R

Botan Cup

UPS

V65D

Uppsala

2020-08-07/08

PL

Boulefestival

BBF

Ö

Rättvik

2020-08-15/16

L

SvBF Seriespel omg. 2

NÄS

Ö V55 V65

Motala-Näs

2020-08-20

L

Klottorsdag 3

KLO

V65

Borlänge

2020-08-22

R

Gefle Cup

LBJ

ÖD V65D

Gävle

2020-09-19

R

Hösthelgen

18

ÖD V65D

Uppsala

2020-09-25

L

GraceÅland Open

BBF

Ö

 

2020-09-30

L

LBJ-Mix

LBJ

 V65MxD

Gävle

2020-10-17

R

UPS Höst-CUP

UPS

ÖD

Uppsala

2020-10-18

R

UPS Höst-CUP

UPS

V65D

Uppsala

2020-10-22

 

Steelveteranen

STL

V65 MxT

Storvik

2020-11-15

 

KM Singel

LBJ

Öppen

Gävle

2020-11-19

L

Klottorsdag 4

KLO

V65

Borlänge

2020-11-21

R

Patriks minne

18

ÖD

Uppsala

2020-11-28

L

Svea Indoor Öppen Höstomgång

BBF

 

Gävle,Flen

2020-11-29

L

Svea Indoor V65 Höstomgång

BBF

 

Gävle,Flen,Borl, Upps.

2020-12-05

R

Bocken Brinner

LBJ

ÖD

Gävle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Höstturnering 2019 Finalspel tisdag 3 december Dubbel

1.  Lena Gustavsson - Håkan Egnell

2.  Merhcie Abella - Kalle Lindblom

3.  Bengt Kongstad - Lars Hedén

 

 

Oktoberkulan den 10 Oktober 2019 17 deltagare

1.  Tobbe Ström

2.  Roger Andersson

3.  Merchie Abella

4.  Håkan Hjort

 

Plac

  Namn

24/9

1/10

8/10

15/10

22/10

29/10

5/11

12/11

19/11

26/11

Poäng

1

  Bettan Jonsson

18

8

18

18

13

13

18

13

 

13

132

2

  Karin Hansson

8

18

8

8

13

8

13

8

13

18

115

3

  Bengt Kongstad

8

18

18

13

3

13

8

13

13

3

110

*/

4

  Lars Hedén

8

8

13

8

13

13

18

3

8

18

110

*/

5

  Lena Gustavson

7

13

18

13

 

13

8

8

8

18

106

6

  Håkan Egnell

8

8

3

8

13

3

13

18

18

13

105

7

  Kennet Andersson

13

8

8

8

18

13

13

8

8

3

100

*/

8

  Håkan Hjort

8

13

13

13

13

8

13

8

3

8

100

*/

9

  Mats Nordqvist

18

8

 

8

3

8

13

8

18

13

97

**/  WO

10

  Kalle Lindblom

 

 

13

18

 

18

18

8

8

13

96

11

  Merchie Abella

8

13

13

13

13

8

3

3

13

8

95

12

  Rolf Raumer

7

3

13

13

 

 

13

18

13

13

93

13

  Kent Wilhelmsson

 

18

13

 

 

 

13

18

13

12

87

14

  Nisse Stenbeck

13

 

 

 

12

8

18

8

13

8

80

15

  Roger Andersson

8

13

8

 

8

13

3

8

13

3

77

16

  Lena Jervill

18

3

13

3

8

3

3

3

13

8

75

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

  Tobbe Ström

13

8

8

8

 

3

8

 

8

18

74

18

  Elisabet Rilling

7

 

7

8

18

13

7

13

 

 

73

19

  Mats Larsson

3

3

13

13

3

13

3

13

8

 

72

20

  Rolf Bonäs

 

12

13

12

 

12

7

7

 

7

70

20

  Ulf Söderström

8

3

13

7

 

13

8

13

3

2

70

22

  Pelle Lundgren

8

 

3

3

 

8

13

13

13

8

69

23

  J-O Thörnberg

3

2

13

13

8

7

3

7

7

2

65

24

  Janne Sandström

13

8

 

13

13

 

2

 

13

 

62

25

  Patrik Sandin

 

18

13

8

8

 

13

 

 

 

60

26

  Lena Stenbeck

 

 

 

 

 

13

18

13

8

 

52

26

  Sten Åke Bergström

18

 

3

 

 

 

13

18

 

 

52

28

  Alberto Unia

 

 

 

 

 

13

3

13

3

18

50

29

  Morten Hugaas

 

13

13

 

 

 

8

8

 

 

42

30

  Patrik Myhre

 

 

 

 

3

 

 

8

18

3

32

31

  Tommy Eriksson

 

 

3

 

13

 

 

13

2

 

31

32

  Sven Sandin

 

13

8

 

 

 

 

 

 

 

21

33

  Niclas Simpson

 

 

 

 

7

2

 

 

 

7

16

33

  Åsa Jonson

 

 

3

 

 

 

13

 

 

 

16

35

  Pierre Geerhold

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*/   Flest spelade matcher ger högst placering vid lika poäng.

      Vid lika många spelade matcher ger flest 18-poängare högsta placering osv.

      Lottning om det forfarande inte går att skilja spelarna åt.

 

**/ Mats Nordqvist spelar ej final den 3 december

                                                                                                                                                

 

 

Augustiklotet den 27 Augusti 2019 20 deltagare

1.  Håkan  Egnell

2.  Lena Stenbeck

3.  Tobbe Ström

 

Juniklotet den 25 juni 2019 17 deltagare

1.  Bettan Jonsson

2.  Ulf Söderström

3.  Rolf Raumer

 

 

LBJ  Vårturnering 2019 43 deltagare

 

1. Roger Andersson

2. Bettan Jonsson

3. Lars Hedén

3. Kalle Lindblom

 

LBJ  Vårturnering 2019

Finalsp