Tävlingskommitte TUK

Rolf Raumer

Roger Andersson

Ulf Söderström

 

 

Oktoberklotet den 18/10 2018 15 deltagare.

1. Roger Andersson

2. Rolf Bonäs

3. Bettan Jonsson

 

LBJ  Höstturnering 2018

Finalspel  tisdagen den 4 december. Dubbel

Plac

  Namn

25/9

2/10

9/10

16/10

23/10

30/10

6/11

13/11

20/11

27/11

Poäng

1

  Roger Andersson

8

13

8

18

8

8

18

13

 

 

94

1

  Rolf Raumer

8

8

13

13

13

13

13

13

 

 

94

3

  Bettan Jonsson

13

3

13

8

13

8

18

13

 

 

89

3

  Kalle Lindblom

18

18

8

3

13

3

13

13

 

 

89

3

  Karin Hansson

13

8

13

13

13

8

8

13

 

 

89

3

  Lars Hedén

3

13

18

18

8

18

8

3

 

 

89

3

  Lena Jervill

8

8

18

3

8

13

18

13

 

 

89

8

  Pelle Lundgren

8

8

8

3

8

18

13

18

 

 

84

9

  Nisse Stenbeck

 

13

13

8

13

18

13

3

 

 

81

9

  Patrik Myhre

18

13

13

13

13

 

3

8

 

 

81

11

  Mats Nordqvist

18

12

 

8

13

8

3

18

 

 

80

12

  Patrik Sandin

8

 

13

 

13

13

18

13

 

 

78

13

  Harri Kolehmainen

13

13

8

13

8

13

 

8

 

 

76

14

  Ulf Söderström

13

7

 

18

8

8

13

7

 

 

74

15

  Lena Stenbeck

 

18

13

13

13

13

 

3

 

 

73

16

  Janne Sandström

8

13

8

13

3

 

13

13

 

 

71

17

  Mats Larsson

13

3

3

13

3

13

8

13

 

 

69

18

  Håkan Egnell

13

 

13

8

18

13

3

 

 

 

68

19

  J-O Thörnberg

13

18

8

8

8

3

3

3

 

 

64

20

  Bengt Kongstad

13

8

 

13

8

 

8

13

 

 

63

21

  Sten Åke Bergström

13

8

18

 

8

7

8

 

 

 

62

22

  Tommy Eriksson

18

13

3

7

13

 

7

 

 

 

61

23

  Morten Hugaas

 

8

3

8

18

 

13

8

 

 

58

24

  Niclas Simpson

8

13

7

12

2

7

2

2

 

 

53

25

  Erik Jervill

 

2

 

2

13

7

8

18

 

 

50

26

  Lena Gustavson

3

8

8

3

13

13

 

 

 

 

48

27

  Sven Sandin

3

2

3

 

 

8

13

8

 

 

37

28

  Alberto Unia

 

 

 

 

 

8

8

13

 

 

29

28

  Bengt Anefall

 

3

 

18

8

 

 

 

 

 

29

30

  Malin Sandin

 

 

 

 

 

3

13

8

 

 

24

31

  Tobbe Ström

 

8

 

 

 

13

 

 

 

 

21

32

  Tommy Lundqvist

 

18

 

 

 

 

 

 

 

 

18

33

  Pierre Geerhold

2

8

 

 

 

 

 

6

 

 

16

34

  Christer Axenstål

 

 

13

 

 

 

 

 

 

 

13

34

  Jan-Åke Öst

 

 

 

 

 

 

13

 

 

 

13

36

  Kennet Andersson

 

 

 

 

 

3

8

 

 

 

11

37

  Veronika Tägtström

 

 

 

3

 

 

 

3

 

 

6

38

  Viktor Johansson

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Aktivitetskalender 2018

181115

Månadstävling

Alla

LBJ

Gävle

181117

KM singel

Alla

LBJ

Gävle

181118

Bouleting

 

 

 

181122

Nybörjare

Alla

LBJ

Gävle

181123

Fest

Alla

LBJ

Gävle

181124

Patriks minne

Ö

18

Uppsala

181125

Utbildning Lotta Larsson

Alla

 

Gävle

181129

Nybörjare

Alla

LBJ

Gävle

181201-02

Svenska Cupen grundomgången.

Ö

SBF

 

181205

Mora 5

V65

MOR

Mora

181206

Nybörjare

Alla

LBJ

Gävle

181208-09

Svea Indoor omg 1 2018-2019

V65/Ö

Sv bf

Gävle mfl

181213

Månadstävling

Alla

LBJ

Gävle

181215

Bocken Brinner

Ö

LBJ

Gävle  

181220

Torsdagsträning

Alla

LBJ

Gävle

181227

Julkulan

Ö

EBP

Eskilstuna

Aktivitetskalender 2019

190112-13

Lag-DM Öppen Dam

Ö

 

 

190119

Esplanad Cup prel.

V65T

LBJ

Gävle

20190126-27

Svenska Cupen Dam - Grundomgång

 

 

 

20190202-03

Svenska Cupen

Ö

SBF

Sundsvall

20190209-10

Svea Indoor omg 2 2018-2019

V65/Ö

Sv bf

Gävle mfl

20190223-24

Svenska Cupen Dam - Finalspel

 

 

 

20190223

BBF-KM med LBJ

 

LBJ

Gävle  

20190330-31

Lag-DM V55 V65

 

 

 

20190413-14

Svea Indoor Final 2 2018-2019

V65 Ö

 

 

20190417

Aprilcupen prel.

V65D

LBJ

Gävle  

20190504-05

Landslagskval Veteran - Kval

 

 

 

20190511-12

Mixed DM

Alla

 

 

20190531-0602

Stora  DM

Alla

 

 

20190608-09

Landslagskval veteran - Final

 

 

 

20190615-16

Seriespel – Sammandrag 1

 

 

 

20190714-20

SM

Alla

 

Linköping

20190817-18

Seriespel – Sammandrag 2

 

 

 

20190824-25

Gefle Cup pre.

Alla

LBJ

Gävle

20190907-08

Seriespel – Sammandrag 3

 

 

 

20190925

SeptemberMix prel.

V65MxD

LBJ

Gävle  

20191005-06

Svenska Cupen V55 och V65 - Grundomgång

 

 

 

20191116-17

Svenska Cupen V55 och V65 - Finalspel

 

 

 

191130-1201

Svea Indoor omg 1 2019-2020

V65/Ö

Sv bf

Gävle mfl

20191207

Bocken Brinner pre.

Öppen

LBJ

Gävle

 

                                                                                      

 

 

Aprilklotet den 26 april 2018.

1.  Janne Sandström

2.  Bettan Jonsson

3.  Bengt Anefall

3.  Ulf Söderström

 

 

LBJ  Vårturnering 2018

 

1. Patrik Sandin

2. Rolf Raumer

3. Bettan Jonsson

3. Nisse Stenbeck

LBJ  Vårturnering 2018

Finalspel  tisdagen den 10 april

Plac

  Namn

9/1

16/1

23/1

30/1

6/2

13/2

20/2

27/2

6/3

13/3

20/3

27/3

3/4

Poäng

 

1

  Roger Andersson

13

18

13

8

8

18

3

13

 

18

13

18

18

161

 

2

  Rolf Raumer

13

13

13

8

8

18

18

13

 

8

8

18

13

151

 

3

  Bettan Jonsson

13

8

8

13

13

13

8

8

 

18

8

8

8

126

 

4

  Nisse Stenbeck

18

 

 

13

8

13

13

13

 

13

8

13

13

125

 

5

  Lothar Riegler

13

13

3

18

13

18

8

 

 

8

8

8

13

123

 

6

  Mats Nordqvist

8

3

13

18

13

 

 

 

Å

18

18

18

13

122

 

7

  Patrik Myhre

18

8

13

8

8

3

18

8

R

8

13

13

3

121

*/

8

  Lars Hedén

8

18

13

8

13

13

13

13

S

8

8

3

3

121

*/

9

  Pelle Lundgren

13

8

18

13

13

13

3

8

M

8

8

13

 

118

 

10

  Karin Hansson

8

 

8

8

8

18

13

13

Ö

3

 

8

13

100

 

11

  Alberto Unia

13

8

13

13

 

2

8

18

T

3

13

8

 

99

 

12

  Håkan Egnell

8

 

13

 

13

8

8

3

E

13

 

13

18

97

 

13

  Lena Gustavson

8

8

3

8

3

13

13

13

 

8

8

8

3

96

 

14

  Janne Sandström

13

13

 

13

6

3

13

 

 

13

13

 

8

95

 

15

  Pierre Geerhold

3

13

2

 

 

8

13

13

 

13

8

13

8

94

 

16

  Ulf Söderström

 

13

13

13

13

12

 

8

 

 

18

 

 

90

 

17

  Bengt Kongstad

 

13

13

 

 

3

 

13

 

 

13

18

13

86

 

18

  Patrik Sandin

 

 

 

13

13

 

 

8

 

13

18

8

8

81

 

19

  J-O Thörnberg

13

3

8

3

13

8

 

13

 

3

 

8

8

80

**/

19

  Lena Jervill

3

13

8

3

8

3

13

8

 

 

 

13

8

80

**/

21

  Mats Larsson

8

8

13

8

8

8

8

 

 

 

8

3

8

80

***/

21

  Morten Hugaas

8

 

8

8

8

 

3

8

 

8

8

8

13

80

***/

23

  Lena Stenbeck

 

8

 

 

18

18

8

 

 

 

13

 

13

78

 

24

  Erik Jervill

13

3

13

8

 

3

13

8

 

 

 

8

8

77

 

25

  Erkki Munnukka

 

 

13

8

8

 

13

 

 

 

3

8

 

53

 

26

  Lizzie Hjert

 

 

 

13

18

 

13

 

 

 

3

 

 

47

 

27

  Kennet Andersson

3

8

13

13

8

 

 

 

 

 

 

 

 

45

 

28

  Bengt Anefall

 

 

8

 

3

8

8

 

 

 

 

13

 

40

 

29

  Kalle Lindblom

18

 

8

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

39

 

29

  Sten Åke Bergström

 

 

 

 

13

 

 

 

 

13

 

 

13

39

 

31

  Harri Kolehmainen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

3

18

34

 

32

  Anneli Löfqvist

 

18

 

13

2

 

 

 

 

 

 

 

 

33

 

33

  Tommy Eriksson

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

8

13

 

29

 

34

  Sven Sandin

12

 

8

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27

 

35

  Åsa Jonson

 

 

8

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

21

 

36

  Jan-Åke Öst

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

8

 

37

  Carl Westergren

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*/

Patrik M. har lika många matcher som Lars men fler 18-poängare.

**/

JO och Lena J. har fler 13-poängare än Mats L.  och Morten.  Lottning mellan JO och Lena J.

***/

Lottning  mellan Mats L. och Morten

Pelle,  Alberto och Mats L. är bortresta den 10 april

 

 

Resultat från Påsklägget den 29/3-18 20 deltagare.

 

1.  Patrik Sandin

2.   Kalle Lindblom

3.  Pelle Lundgren

4.  Lars Hedén

 

Resultat från kärlekstorsdag den 15/2-18 12 deltagare.

1:a Bengt Kongstad           3 segrar

2:a Lars Hedén                   2 segrar    +15

3:a Rolf Raumer                 2 segrar    + 14

 

Resultat från januarikulan den 18/1-18 18 deltagare.

 

1.  Kalle Lindblom

2.  Roger Andersson

3.  Janne Sandström

4.  Rolf Bonäs

 

Resultat månadstävling 12 december 2017 17 deltagare.  Tre julskinkor i pris från ICA-Maxi.

 

1.  Pelle Lundgren

2.  Roger Andersson

3.  Bengt Anefall

 

 

          Resultat från LBJ  Höstturnering 2017 5/12  32 deltagare.

 

1.  Lena Stenbeck- Patrik Myhre

2.  Roger Andersson- Erkki Munnukka

3.  Patrik Sandin-Bempa Bergström

3.  Pierre Geerhold- Bettan Jonsson

 

B-turnering

1 Pelle Lundgren

                                                                                                                                  

          Resultat från Novemberkulan den 16/11 13 deltagare.

 

1.  Patrik Myhre

2.  Janne Sandström

3.  Pelle Lundgren

LBJ  Höstturnering 2017

Finalspel  tisdagen den 5 december. Dubbel

Plac

  Namn

26/9

3/10

10/10

17/10

24/10

31/10

7/11

14/11

21/11

28/11

Poäng

1

  Pierre Geerhold

18

13

13

18

8

13

 

8

13

13

117

2

  Bettan Jonsson

8

13

8

13

13

18

 

18

8

13

112

Lottning

2

  Nisse Stenbeck

8

18

13

8

8

13

 

13

13

18

112

Lottning

4

  Håkan Egnell

13

13

18

8

8

8

 

13

8

18

107

5

  Lars Hedén

8

13

13

13

13

13

KM

13

3

13

102

6

  Mats Nordqvist

8

18

 

13

 

18

 

18

13

13

101

7

  Kennet Andersson

8

8

13

18

13

3

S

8

18

8

97

8

  Erkki Munnukka

8

8

13

13

13

8

I

12

18

3

96

9

  Roger Andersson

8

3

8

13

13

8

N

18

13

8

92

**/

10

  Janne Sandström

8

13

13

13

8

8

G

8

8

13

92

**/

11

  Morten Hugaas

 

13

8

8

 

18

E

13

18

13

91

12

  Lena Stenbeck

13

18

8

8

8

18

L

8

 

8

89

13

  Patrik Myhre

8

8

13

13

8

2

 

13

13

8

86

*/

14

  Patrik Sandin

13

18

18

8

3

 

 

13

 

13

86

*/

15

  Sten Åke Bergström

18

 

13

13

13

13

 

8

 

 

78

16

  Lena Jervill

13

3

13

8

8

3

 

3

8

18

77

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

  J-O Thörnberg

8

3

18

8

13

8

 

7

3

7

75

**/

18

  Rolf Raumer

13

8

13

13

13

1