boule

 

  

 

            La Boule Joyeuse

          

 

 

                    Hälsar   Er   Välkomna   till

 

 

          Esplanad Cup 2019   19 Januari

 

        

 

 

PLATS:

Folkparken – Estraden. Folkparksvägen 1

 

PARKERING:     

Finns   i  anslutning   till   banorna.

 

 

ANMÄLAN:

Gör Ni själva   www.sbfonline.se  eller till   

 

Eller till

 

Tfn:

Lena Stenbeck Telefon: 0706413477

 

 

OBS !  ENDAST    FörAnmälan senast  17 Januari

 

 

SEKRETARIAT:

Lördag  08:30 -

 

SPELSTART:

 Klockan  09:30     Anmälan närvaro senast 09:00. 

Anmälan närvaro senast ! 09:00

 

 

STARTAVGIFT:

100 kr/person         Betalas vid ankomst.

Betalas vid ankomst

 

 

       

 

SPELFORM:

V-65 Trippel      Monrad 4 omgångar A+ B slutspel

 

 

A: Prispengar till 1-3           B: Prispengar till 1:an

 

 

 

 

MAT :

Från närliggande serveringsställen.

 

 

 

SERVERINGEN:

Kaffe-bullar-godis-mackor-toast-korv-läsk mm

 

 

I  N  F  O  R  M  A  T  I  O  N

 

 

LOGI:

http://www.visitgavle.se/sv/bo

 

LBJs    HEMSIDA :

http://lbj.se

 

 

FRÅGOR:

Lena Stenbeck Telefon: 0706413477

 

 

 

VÄLKOMNA  TILL  SPEL  I  GÄVLE  !

 

 

 

RESULTAT HALLTÄVLINGAR 2018

2018-01-13 Esplanad Cup (LBJ)

V65 Trippel Monrad (L)    Antal lag 20

1 Karl-Gustav Lindblom-Sven Sandin-Nils Stenbeck LBJ

2 Ann-Kristin Rosén-Vivianne Simpson-Tommy Åberg TDJ

3 Sven Edlund-Alf Eriksson-Olle Wiberg UPS

3 Kenneth Andersson-Lars Heden-Rolf Raumer LBJ

5 Egart Calin-Birgit Valsberg-Rigmor Sundberg ESP

5 Jan-Erik Forsström-Roland Norman-Ove Olsson NJV

5 Lars Boussard-Svante Engelmark-Ethel Forsberg ESP

5 Birgitta Boholm-Tommy Boholm-Stefan Wikner BOO

 

RESULTAT HALLTÄVLINGAR 2017

2017-12-09 Bocken Brinner (LBJ)

Öppen Dubbel C-pool (R)    Antal lag 44 

1 Daniel Conte-Chai Kedeskog BOO/BRO

2 HarkoVerhagen-Dennis Duvenfelt BRO

3 Martin Skärbäck-Ali Abdi Aden BOO

3 Fredrik Holmqvist-Carl Westergren HÄL/BOB

5 Jenny Hamberg-Marcus Enbom BOO

5 Dan Backne-Mats Hamberg BOO

5 Per Eriksson-Ronny Blom BRO

5 Daniel Gillan-Göran Röön GRÖ

2017-01-14 Esplanad Cup V65 (LBJ)

V65 Trippel Monrad (L)    Antal lag 25

1 Karin Hansson-Håkan Egnell-Lena Gustavson LBJ

2 Leif Pettersson-Inga Stenbrink-Olle Wiberg UPS

3 Rolf Bonäs-Karl-Gustav Lindblom-Rolf Raumer LBJ

3 Mats Ericsson-Arne Pettersson-Rigmor Sundberg ESP

5 Karin Ekström-Hans-Gösta Olsson-Gunvor Rosenberg ESP

5 Marianne Henriksson-Birgitta Olofsson-Gunnar Sandberg 018

5 Lothar Riegler-Nils Stenbeck-Sven Sandin LBJ

5 Lars Boussard-Svante Engelmark-Ethel Forsberg ESP

 

RESULTAT HALLTÄVLINGAR 2016

2016-12-03 Bocken Brinner (LBJ)

Öppen Dubbel Pool (R)    Antal lag 45

1 Jesper Skult-Leo Brood Björk TED/BOO

2 Pauli Mäkitalo-Pontus Tengström BTT

3 Daniel Conte-Göran Ekroth BOO

3 Harko Verhagen-Chai Kedeskog BRO

5 José Tan Marti-Claes Wiberg BSJ

5 Jan Östgren-Dag Hervieu BOO

5 Tomas Ruudh-Jan-Åke Öst 018

5 Roger Gerdvall-Mose Gerdvall SÖR

 

2016-09-17 Ladies Open (LBJ)

Dam Dubbel Pool (R)    Antal lag 18

1 Ann-Kristin Rosén-Vivianne Simpson LBJ

2 Marianne Henriksson-Birgitta Olofsson 018

3 Åsa Jonsson-Lena Stenbeck LBJ

3 Lena Sjunnesson-Catta Eriksson OPP

5 Elisabet Rilling-Karin Hansson LBJ/HOF

5 Maria Bernström-Katarina Tell 018/MAR

5 Annelie Westin-Helene Palovaara Di Tella AIK/SCP

5 Margareta Lindén-Inga Stenbrink UPS

 

2016-01-16 Esplanaden Cup (LBJ)

V65 Trippel Monrad (R)    Antal lag 25

1 Rolf Raumer-Lothar Riegler-Lars-Inge-Wiberg LBJ

2 Kjell Edlund-Janne Söderström-Tommy Wendin TDJ

3 Lars Boussard-Svante Engelmark-Ethel Forsberg ESP

3 Kjell Westin-Gösta Gunderson-Kjell Karlsson KLO

5 Bengt-Olov Andreasen-Inger Ekstrand-Åke Ekstrand TDJ

5 Egar Calin-Bosse Linck-Birgit Valsberg ESP

5 Rolf Bonäs-Vivianne Simpson-Tommy Åberg LBJ

5 Sven Edlund-Inga Stenbrink-Olle Wiberg UPS

 

RESULTAT HALLTÄVLINGAR 2015

2015-12-05 Bocken brinner (LBJ)

Öppen Dubbel Annan (R)    Antal lag 42

1 Jesper Skult-Lennart Wahlberg SCP

2 Lars Ekroth-Daniel Conte BOO

3 Oskar Augustsson-Oliver Qvarnström SÖR

3 Kjell Andersson-Olle Larsson 018

5 Pauli Mäkitalo-Pontus Tengström BTT

5 Håkan Jonsson-Helene Rosenholm SUN

5 HåkanWestling-Kent Wilhelmsson SVÄ

5 Dennis Duvenfelt-Harko Verhagen BRO

 

2015-10-17 Oktoberfesten (LBJ)

V55 Trippel Annan (R)    Antal lag 16

1 Rolf Bonäs-Ann-Kristin Rosén-Ulf Söderström LBJ/BTT/BTT

2 Roger Andersson-Karl-Gustav Lindblom-Rolf Raumer LBJ

3 Dick Elfström-Anders Löfgreen-Olof Rothman 018

3 Bengt Hillström-Laila Hillström-Kjell Karlsson KLO

5 Olle Larsson-Birgitta Olofsson-Gunnar Sandberg 018

5 Lena Nordlund-Lars-Erik Berndtsson-Rita Berndtsson PAN

5 Håkan Egnell-Karin Hansson-Morten Hugaas LBJ

5 Göran Forsberg-Monica Jörke-Forsberg-Gunnel Ohlsson ESP

 

2015-09-19 Ladies Open (LBJ)

Dam Dubbel Annan (R)    Antal lag 27

1 Lizzie Hjert-Elisabet Rilling LBJ

2 Bettan Jonsson-Birgit Östling LBJ

3 Åsa Jonsson-Lena Stenbeck LBJ

3 Ethel Forsberg-Rose Myrman ESP

 

2015-04-18 Aprilcupen (LBJ)

V55 Trippel Annan (R)    Antal lag 16

1 Sten-Åke Bergström-Nils Stenbeck-Svante Engelmark LBJ/LBJ/ESP

2 Karl-Gustav Lindblom-Rolf Raumer-Lars-Inge Wiberg LBJ

3 Sten Ek-Harry Hugosson-Bernhard Rubinsztajn BSJ

3 Lars-Erik Berndtsson-Rita Berndtsson-Hans Wikström PAN

5 Kjell Andersson-Lars Frykberg-Fredrik            Pontén 018

5 Ulf Hjelm-Olof Rothman-Olle Larsson 018

5 Håkan Egnell-Karin Hansson-Vivianne Simpson LBJ

5 Rolf Cronebratt-Erkki Munnukka-Elisabet Rilling LBJ

 

2015-03-28 Ladies Games (LBJ)

Dam Trippel Annan (R)    Antal lag 11

1 Maj-Britt Andersson-Mayvor Bergstrand-Ulla-Britt Wickström TDJ

2 Bettan Jonsson-Made Kölgran-Birgit Östling LBJ

3 Carina Ellvin-Lotta Wiberg-Susanne Lindblad BSJ

3 Lena Gustavson-Karin Hansson-Lizzie Hjert LBJ

5 Birgitta Johansson-Britt Lundén-Yvonne Thano TDJ

5 Vivianne Simpson-Ethel Forsberg-Birgit Valsberg LBJ/ESP/ESP

5 Åsa Jonsson-Elisabet Rilling-Lena Stenbeck LBJ

5 Marie Holm-Kerstin Hopman-Åsa Wirström BSJ

 

2015-01-10 Esplanad Cup (ESP)

V65 Trippel Annan (L)    Antal lag 29

1 Egart Calin-Birgit Valsberg-Ylva Hedman ESP

2 Anneli Löfqvist-Rolf Raumer-Lars-Inge Wiberg LBJ

3 Kenneth Andersson-Lars Heden-Nils Stenbeck LBJ

3 Håkan Egnell-Lena Gustavson-Karin Hansson LBJ

5 Pär Nordström-Janne Söderström-Bengt Olov Andreasen TDJ

5 Jan-Erik Lönn-Jan Eriksson-Anders Täpp MOR

5 Lothar Riegler-Vivianne Simpson-Tommy Åberg LBJ

5 Jonny Eriksson-Gun-Britt Åhman-Jan Åhman STL

 

RESULTAT HALLTÄVLINGAR 2014

2014-12-06 BOCKEN Brinner (LBJ)

Öppen Dubbel Annan (R)    Antal lag 46

1 Dennis Duvenfelt-Harko Verhagen BRO

2 Per Davidsson-Jan Östberg SVÄ

3 Lars Lundgren-Åsa Wirström CHE/BSJ

3 Lars Frykberg-Håkan Ström 018

5 Per Carlsson-Johan Westling SVÄ

5 Håkan Westling-Henry Steffensen SVÄ

5 Lars Ekroth-Lotta Larsson SIT

5 Patrik Sandin-Roger Andersson 018/BTT

 

2014-09-21 LADYs Open (LBJ)

Dam Trippel Annan (R)    Antal lag 12

1 Signe Holgersson-Åsa Tengström-Vivianne Simpson BTT/BTT/LBJ

2 Lena Gustavson-Lizzie Hjert-Elisabet Rilling LBJ

3 Bettan Jonsson-Made Kölgran-Birgit Östling LBJ

4 Britt Ekström-Edith Grönoset-Ulla Henriksson GRY

 

2014-09-20 LADYs Open (LBJ)

Dam Dubbel Annan (R)    Antal lag 21

1 Signe Holgersson-Linda Näslund BTT

2 Maria Bernström-Marianne Henriksson 018

3 Jennifer Andersson Persson-Berit Åslin SUN

3 Birgitta Olofsson-Siv          Vedung 018

5 Bettan Jonsson-Made Kölgran LBJ

5 Ulla-Britt Wickström-Eva Klasson ESP

5 Åsa Jonsson-Ann-Kristin Rosén LBJ

5 Ulrika Larsson-Gun Larsson SUN

 

2014-04-12 APRILcupen (LBJ)

V55 Trippel Annan (R)    Antal lag 17

1 Rolf Bonäs-Ann-Kristin Rosén-Tommy Åberg LBJ

2 Håkan Egnell-Karin Hansson-Harri Kolehmainen LBJ

3 Karl-Gustav Lindblom-Peter Olsson-Britt Rosén LBJ

3 Lars Frykberg-Birgitta Olofsson-Gunnar Sandberg 018

5 Bettan Jonsson-Roger Andersson-Bengt Kongstad LBJ/BTT/BTT

5 Marianne Henriksson-Olle Larsson-Olof            Rothman 018

5 Ulf Söderström-Kenneth Tengström-Åsa Tengström BTT

5 Bengt Anefall-Rolf Raumer-Lena Gustavson LBJ

 

2014-03-30 LADYs Weekend (LBJ)

Dam Trippel Annan (R)    Antal lag 13

1 Karin Hansson-Åsa Jonsson-Ann-Kristin Rosén LBJ

2 Ethel Forsberg-Ylva Hedman-Birgit Valsberg TDJ/ESP/ESP

3 Made Kölgran-Vivianne Simpson-Lena Stenbeck LBJ

3 Lisskulla Eriksson-Ewa Granberg-Inga Lindström KLO

5 Eva Grundström-Ingalill Halvarsson-Marianne Henriksson 018       

5 Karin Ekström-Astrid Östberg-Inger Ekstrand ESP/ESP/TDJ

5 Lena Antman-Catta Eriksson-Erika Hedström OPP/OPP/ÖRE

5 Maine Bäckebo-Soile Vennola Engman-Maud Ericsson NÄS

 

2014-03-29 LADYs Weekend (LBJ)

Dam Dubbel Annan (R)    Antal lag 29

1 Lena Antman-Catta Eriksson OPP

2 Margareta Lind-Birgitta Wennerberg UPS

3 Ann-Kristin Rosén-Vivianne Simpson LBJ

3 Made Kölgran-Lena Stenbeck LBJ

5 Åsa Jonsson-Britt Rosén LBJ

5 Leni Larsson-Maj Strömberg UPS

5 Inger Ekstrand-Yvonne Thano TDJ

5 Carola Grandin-Therese Göthe-Roselin ÖSK

 

2014-01-11 Esplanad Cup (ESP)

V65 Trippel Annan (L)    Antal lag 31

1 Sven Edlund-Inga Stenbrink-Olle Wiberg UPS

2 Berne Marklund-Janne Söderström-Per Nordström ESP

3 Lars Boussard-Lars-Eric Höjland-Björn Carlsson ESP

4 Bertil Envall-Leif Jakobsson-Jan-Erik Lönn MOR

5 Svante Engelmark-Eva Klasson-Reine Klasson ESP

5 Karl-Axel Axelsson-Karin Ekström-Karl-Erik Sedvall ESP

5 Leif Andersson-Håkan Sjöström-Anders Almquist ÅKE

5 Leif Lindberg-Ingemar-Rune Hägglund STL

 

RESULTAT HALLTÄVLINGAR 2013

2013-12-07 Bocken Brinner (LBJ)

Öppen Dubbel Annan (R)    Antal lag 41

1 Adam Nilsson-Oskar Augustsson SÖR

2 Dennis Duvenfelt-Harko Verhagen BRO

3 Johan Westling-Jan Östberg SVÄ

3 Ali Abdi Aden-Jerker Malmsten SIT

5 Lars-Åke Kulinder-Håkan Jonsson SUN

5 Roger Gerdvall-Ivar Liljegren SÖR

5 Harri Kolehimainen-Dick Söderman HOF

5 Birgitta Ekroth-Lars Ekroth BOO

 

2013-09-22 Lady och Lufsen (LBJ)

V55 Mixed Trippel Annan (R)    Antal lag 11

1 Sten-Åke Bergström-Rolf Raumer-Lena Stenbeck LBJ

2 Lizzie Hjert-Erkki Munnukka-Roger Andersson LBJ/LBJ/BTT

3 Karl-Gustav Lindblom-Peter Olsson-Britt Rosén LBJ

3 Marianne Henriksson-Olle Larsson-Olof            Rothman 018

5 Håkan Egnell-Karin Hansson-Harri Kolehimainen HOF

5 Bernhard Rubinsztajn-Lena Säberg-Ingalill Halvarsson BSJ/BSJ/018

5 Ann-Kristin Rosén-Tommy Åberg-Lars Frykberg LBJ/LBJ018

5 Lars-Erik Berndtsson-Rita Berndtsson-Lena Nordlund KLO

 

2013-09-21 Lady och Lufsen (LBJ)

Dam Trippel Annan (R)    Antal lag 13

1 Therese Broberg-Signe Holgersson-Åsa Tengström BTT

2 Birgit Valsberg-Elsy Blom-Ylva Hedman ESP/ESP/LBJ

3 Ingalill Halvarsson-Anita Dahlerus-Lotta Wiberg 018/BSJ/BSJ

3 Elisabet Rilling-Ann-Kristin Rosén-Vivianne Simpson LBJ

5 Margit Finné-Mary Hörstrand-Britt Lundén SIL

5 Karin Fagerlund-Gun Hedström-Gunnel Ohlsson ESP

5 Åsa Jonsson-Made Kölgran -Lizzie Hjert LBJ

5 Karin Ekström-Gunvor Rosenberg-Astrid Östberg ES

 

2013-03-23 Ladys Cup (LBJ)

Dam Dubbel Annan (L)    Antal lag 32

1 Helene Blomqvist-Carina Johansson BRO

2 Vivianne Simpson-Britt Rosén LBJ

3 Birgitta Lundin-Margareta Persson ESP

3 Birgit Valsberg-Ylva Hedman ESP/LBJ

5 Elisabeth Hagelin-Leni Larsson UPS

5 Lisskulla Eriksson-Inga Lindström KLO

5 Ann-Kristin Rosén-Johanna Löfqvist LBJ/BTT

5 Lena Antman-Catharina Drammeh OPP

 

2013-01-12 Esplanad Cup (ESP)

V65 Trippel Annan (L)    Antal lag 30

1 Inger Ekstrand-Åke Ekstrand-Alex Strachan TDJ

2 Egart Calin-Berne Marklund-Janne Söderström ESP

3 Bengt Hillström-Laila Hillström-Gunder Hägg NÄS

3 Karl-Erik Sedvall-Börje Wikström-Per Nordström ESP/ESP/KÅL

5 Lillemor Davidsson-Lisbeth Jansson-Margareta Wedholm STL

5 Bengt Anefall-Lars Heden-Rolf Raumer LBJ

5 Åke Lundén-Lars Simonsson-Eva Wedin PAN

5 Ulf Eriksson-Svante Sjölin-Evert Ädel BLK

 

RESULTAT HALLTÄVLINGAR 2012

 

2012-12-08 BOCKEN Brinner (LBJ)

Öppen Dubbel Annan (R)    Antal lag 35

1 Ricky Henriksson-Albin Plantin  SCP

2 Dennis Duvenfelt-Marcus Enbom BOO

3 Anders Löfgreen-Leif Johansson  018

3 Sonny Forsberg-Berit Åslin  SUN

5 Patrik Sandin-Ulf Söderström  OPP

5 Ulla Wahlstedt-Jan Östgren  BOO

5 Håkan Eriksson-Niklas Grimstedt  SVÄ

5 Per Davidsson-Johan Westling  SVÄ

 

2012-11-10 Estraden Cup (ESP)

V65 Dubbel Annan (L)    Antal lag 32

1  Åke Ekstrand-Alex Strachan  TDJ

2 Lizzie Hjert-Erkki Munnukka  LBJ

3 Kenneth Andersson-Lars Heden  LBJ

3 Gösta Gunderson-Kjell Westin  KLO/MOR

5 Maj-Britt Smångs-Stig Smångs  MOR

5 Rolf Cronebratt-Elisabet Rilling  LBJ

5 Berne Marklund-Janne Söderström  ESP

5 Karin Tomt-Lars Tomt  MOR

 

2012-09-23 LADYs Open (LBJ)

Dam Trippel Annan (R)    Antal lag 17

1 Lizzie Hjert-Åsa Jonsson-Made Kölgran   LBJ

2 Ingrid Wahlbin-Marianne Henriksson-Britt Rosén  SCP/LBJ/LBJ

3 Lena Antman-Catharina Drammeh-Annica Kallionpää FLL/FLL/OPP

3 Birgitta Carlsson-Birgitta Lundin-Margareta Persson  ESP

5 Inga Lindström-Mona Åkesson-Gunnel Eriksson KLO

5 Lena Stenbeck-Monica Zetterström-Johanna Löfqvist LBJ/LBJ/HED

5 Rose Myrman-Ylva Hedman-Ulla-Britt Wickström TDJ/LBJ/LBJ

5 Barbro Eriksson-Birgit Johansson-Ulla Lindström HOF

 

2012-09-22 LADYs Open (LBJ)

Dam Dubbel Annan (R)    Antal lag 29

1 Åsa Jonsson-Made Kölgran  LBJ

2 Elisabet Rilling-Lena Stenbeck  LBJ

3 Gunnel Eriksson-Vivianne Simpson KLO/LBJ

3 Marianne Sjödin-Margaretha Nilsson  SKÖ

5 Birgitta Lundin-Margareta Persson  ESP

5 Inga Lindström -Mona Åkesson  KLO

5 Lena Antman-Catharina Drammeh  FLL

5 Marianne Henriksson-Ingrid Wahlbin  LBJ/SCP

 

2012-04-15 APRILcupen (LBJ)

V55 Trippel Annan (R)    Antal lag 30

1 TommyÅberg-Rolf  Bonäs-Ann-Kristin Rosén  LBJ

2  Sven Edlund-Birgitta Olofsson-Gunnar Sandberg UPS

3  Sten-Åke Bergström -Ethel Forsberg-Lars-Inge Wiberg  LBJ

3  Sten Ek-Kjell Mattsson-Bernhard Rubinsztajn  BSJ

5  Peter Olsson-Britt Rosén-Karl-Gustav Lindblom  LBJ

5  Lars Andersson-Jan Eriksson-Bo Ögrim   MOR

5  Lee Ekström-Sven Sandin-Sture Öhman FPS/FPS/DIF

5  Birgitta Boholm-Tommy Boholm-Bosse Hedlund  KAJ

 

2012-04-14 APRILcupen (LBJ)

Öppen Dubbel Annan (R)    Antal lag 22

1 Erik Rosén-Håkan Westling  SVÄ

2 Ali Abdi Aden-Kjell Pettersson  SIT

3 Maths Lind-Hasse  Silverberg  SIT

3 Per Davidsson-Kent Wilhelmsson  SVÄ

5 Catharina Drammeh-Bosse Eriksson  FLL

5 Pauli Mäkitalo-Lasse Kallionpää  OPP

5 Magnus Kölgran-Rolf Raumer  LBJ

5 Lars Frykberg-Kjell Andersson  018

 

2012-03-25 LADYs Weekend (LBJ)

Dam Trippel Annan (L)    Antal lag 25

1 Lizzie Hjert-Åsa Jonsson-Made Kölgran LBJ

2 Gunnel Eriksson-Anita Nybo-Mona Åkesson KLO

3 Ingrid Wahlbin-Ingalill Halvarsson-Marianne HenrikssonSCP/LBJ/ LBJ

3 Eva Sares-Malin Sares-Catharina Drammeh SVÄ/SVÄ/FLL

5 Gunilla Eriksson-Aase Fredriksson-Britt Mossberg  FEB

5 Barbro Eriksson-Birgit Johansson-Ulla Lindström  HOF

5 Ann-Kristin Rosén-Vivianne Simpson-Lena Stenbeck LBJ

5 Lena Gustavson-Ylva Hedman-Ulla-Britt Wickström LBJ

 

2012-03-24 LADYs Weekend (LBJ)

Dam Dubbel Annan (L)    Antal lag 38

1 Catharina Drammeh-Lena Antman  FLL

2 Siw Agerlo-Monica Zetterström KAJ/LBJ

3 Gunnel Eriksson-Mona Åkesson KLO

3 Lena Gustavson-Ann-Kristin Rosén LBJ

5 Gunilla Eriksson-Britt Mossberg FEB

5 Karin Gustafsson-Birgith Pålsson UPS

5 Vivianne Simpson-Lena Stenbeck LBJ

5 Inglis Blomberg-Lillemor Davidsson  STL

 

2012-01-14 Esplanad Cup (ESP)

V65 Trippel Annan (L)    Antal lag 30

1 Bengt Hillström-Laila Hillström-Gunder Hägg NÄS

2 Gösta Gunderson-Kjell Karlsson-Kjell Westin KLO

3 Sven Edlund-Birgitta Olofsson-Gunnar Sandberg UPS

3 Kenneth Andersson-Lena Gustavson-Lars-Inge Wiberg LBJ

5 Rune Gruddpers-Britta Olby-Leif Jakobsson MOR

5 Jan-Erik Lönn-Jan Eriksson-Sven Flodström MOR

5 Karl-Erik Söderlund-Bengt Olov Andreasen-Tommy Wendin TDJ

5 Berne Marklund-Bengt Persson-Janne Söderström ESP

 

RESULTAT HALLTÄVLINGAR 2011

2011-12-10 BOCKEN Brinner (LBJ)

Öppen Dubbel Annan (R)    Antal lag 35

1 Robin Johansson-Lennart Wahlberg     SCP

2 Birgitta Ekroth-Lars Ekroth BOO

3 Marcus Enbom-Martin Jansson SIT/MAR

3 Johan Bredin-Rasmus Kling LEJ

5 Mikael Andersson-Christer Olsson HED

5 Roger Gerdvall-Jonas Sjökvist SÖR

5 Ann-Kristin Rosén-Tommy Åberg LBJ

5 Kenneth Andersson-Lars-Inge Wiberg LBJ

 

2011-11-12 Estraden Cup (ESP)

V65 Dubbel Annan (L)    Antal lag 32

1 Birgitta Olofsson-Gunnar Sandberg UPS

2 Håkan Egnell-Karin Hansson HOF

3 Sven Edlund-Lars-Olof Larsson  UPS

3 Egart Calin-Birgit Valsberg STL

5 Bengt Persson-Margareta Persson ESP

5 Ingegerd Hedenskog-Gunnar Näslund KLO

5 Kjell Forsström-Berndt Hansson KRY

5 Sven Flodström-Henning Norström MOR

 

2011-09-25 LADYs Open (LBJ)

Dam Trippel Annan (L)    Antal lag 15

1 Therese Broberg-Anna-Karin Gräffelt -Catharina Drammeh OPP/OPP/ FLL

2 May Svensson-Inga Lindström-Lena Nordlund  KLO

3 Marianne Henriksson-Ingrid Wahlbin-Cecilia Forsell LBJ/SCP/ 018

4 Åsa Jonsson-Made Kölgran-Lena Stenbeck  LBJ

5 Lillan Callmyr-Els Marie Nicolai-Ulla-Britt Svensson  BLK

5 Elisabet Rilling-Ann-Kristin Rosén-Vivian Simpsson  LBJ

5 Annica Kallionpää-Ulrica Näslund-Moa Kallionpää  OPP

5 Eva Sares-Malin Sares-Birgitta Bäcklund SVÄ/SVÄ/ ÖSK

 

2011-09-24 LADYs Open (LBJ)

Dam Dubbel Annan (L)    Antal lag 28

1 Britt Rosén-Birgitta Bäcklund LBJ/ ÖSK

2 Catharina Drammeh-Annica Kallionpää FLL/OPP

3 Anneli Löfqvist -Britta Marklund   ESP

4 Ulla Andersson-Annica Skoog  STL

5 Marianne Henriksson-Elisabet Rilling  LBJ

5 Margareta Mohlén -Lena Stenbeck   LBJ

5 Monica Larsson-Berit Ronnebjer  UPS

5 Ann-Kristin Rosén-Vivian Simpsson  LBJ

 

2011-04-10 APRILcupen (LBJ)

V55 Trippel Annan (R)    Antal lag 32

1 Kjell Andersson-Lars Frykberg-Olle Larsson SÖR/ 018/018

2 Bengt Persson-Rolf Bonäs-Lothar Riegler ESP/LBJ/LBJ

3 Siv Eriksson-Per Nordström-Arne Pettersson ESP

3 Anders Löfgreen-Jan Roslund-Olof Rothman MÄL

5 Håkan Egnell-Karin Hansson-Harri Kolehimainen HOF

5 Sture Hall-Sture Persson-Tage Pettersson  RUN

5 Börje Degeräng-Christer Nilsson-Stefan Vikenmark  BOB

5 Sten-Åke Bergström-Ethel Forsberg-Rolf Raumer  LBJ

 

2011-04-09 APRILcupen (LBJ)

Öppen Dubbel Annan (R)    Antal lag 37

1 Oskar Augustsson-Adam Nilsson SÖR

2 Filip Goldéus-Robert Beijmo SCP/SIT

3 Jesper Skult-Harko Verhagen SCP/ BRO

3 Max Carlström-Anders Bernström  SÖR

5 Lars Frykberg-Peter Lundqvist 018/MÄL

5 Michael Lind-Sven Vejdegren BRO

5 Niklas Grimstedt-Evelina Lans  KLO

5 Maths Lind-Kjell Pettersson  SIT

 

2011-03-19-20 LADYS Weekend (LBJ)

Dam Trippel Annan (L)    Antal lag 18

1 Malin Mattsson-Eva Mattsson-Linda Näslund SVÄ/SVÄ/HED

2 Carola Martinsson-Inger Tyfting-Åsa Wirström  KAJ

3 Lizzie Hjert-Made Kölgran-Lena Stenbeck  LBJ

3 Ethel Forsberg-Ylva Hedman-Ulla-Britt Wickström  LBJ

5 Asta Hägg-Aina Olofsson-Aina Söderberg  ALM

5 Birgitta Liljegren-Annika Mouline-Vibeke Nilsson  ALM

5 Gunnel Ohlsson-Birgit Valsberg-Maj-Lis Hallström ESP/STL/ ESP

5 Ulla Andersson-Birgitta Appel-Annica Skoog  STL

 

Dam Dubbel Annan (L)    Antal lag 37

1 Karin Gustafsson-Birgith Pålsson  UPS

2 Eva Mattsson-Malin Mattsson  SVÄ

3 Leni Larsson-Birgitta Olofsson  UPS

3 Kerstin Jonsson-Ulla Frank  FEB

5 Margareta Lind-Birgitta Wennerberg  UPS

5 Margit Finné-Rose Myrman SIL/ TDJ

5 Signe Holgersson-Åsa Tengström  HED

5 Gunilla Eriksson-Britt Mossberg  FEB

 

2011-02-19 GBC_Träffen (ESP)

V65 Dubbel Annan (L)    Antal lag 32

1 Rolf Mattsson-Nils Stenbeck  LBJ

2 Lars Tomt-Karin Tomt  MOR

3 Leif Jakobsson-Rune Gruddpers  MOR

4 Stig Olsson-Lars Wickström  KRY

5 Maj-Britt Smångs-Stig Smångs  MOR

5 Berne Marklund-Britta Marklund  ESP

5 Hans Lindgren-Christer Woxbäck TBC

5 Bertil Carlsson-Inga-Lill Andersson  GRY

 

2011-01-15 Esplanad Cup (ESP)

V65 Dubbel Annan (L)    Antal lag 32

1 Maj-Britt Smångs-Stig Smångs  MOR

2 Nils Stenbeck-Jan-Ove Thörnberg  LBJ

3 Berne Marklund-Janne Söderström  ESP

4 Bengt Rönn-Carl Evert Bengtsson  STL

5 Rune Gruddpers-Leif Jakobsson MOR

5 Åke Ekstrand-Berth Hillgren ESP/ TDJ

5 Kenneth Andersson-Lars Heden  LBJ

5 Uno Ericsson-Siv Eriksson  ESP

 

RESULTAT HALLTÄVLINGAR 2010

 

2010-12-04 BOCKEN Brinner (LBJ)

Öppen Dubbel Annan (R)    Antal lag 38

1 Birgitta Ekroth-Lars Ekroth  BOO

2 Robin Johansson-Albin Plantin  SCP

3 Håkan Eriksson-Håkan Westling  SVÄ

4 Patrik Sandin-Pontus Tengström 018/HED

5 Kjell Pettersson-Maths Lind  SIT

5 Eva Mattsson-Malin Mattsson  KLO

5 Pauli Mäkitalo-Hans-Olof Näslund  OPP

5 Per Carlsson-Kent Wilhelmsson  KLO

 

2010-11-12 Estraden Cup (ESP)

V65 Dubbel Pool (L)    Antal lag 32

1 Kenneth Andersson-Lars Heden  LBJ

2 Berne Marklund-Janne Söderström  ESP

3 Karl-Erik Söderlund-Uno Kihlström  ESP

4 Manuel Andreu-Åke Ekstrand  ESP

5 Leif Nilsson-Bengt Rönn  STL

5 Jan-Erik Lönn-Jan Eriksson  MOR

5 Kjell Forsström-Berndt Hansson  KRY

5 Kjell Westin-Gösta Gunderson  KLO

 

2010-04-17 APRILcupen (LBJ)

Öppen Dubbel Annan (L)    Antal lag 24

1 Albin Plantin-Jens Terestchenko SCP

2 Lee Ekström-Sven Sandin FPS

3 Håkan Eriksson-Håkan Westling  SVÄ

4 Kjell Andersson-Roger Gerdvall  SÖR

5 Max Carlström-Jonas Sjökvist  SÖR

5 Torbjörn Hedenborg-Kent Wilhelmsson  KLO

5 Jesper Skult-Magnus Alvén  BRO/Tyskland

5 Oskar Augustsson-Adam Nilsson  SÖR

 

2010-04-18 APRILcupen (LBJ)

V55 Trippel Annan (L)    Antal lag 30

1 Gunnel Eriksson-Urban Jansson-Mona Åkesson  KLO

2 Karin Ahlsten-Torsten Hansson-Dage Larsson  HOF

3 Lizzie Hjert-Erkki Munnukka-Jan-Ove Thörnberg  LBJ

4 Birgit Johansson-Lennart Larsson-Dick Söderman  HOF

5 Gun Nordin-Ann-Kristin Rosén-Vivian Simpsson  LBJ

5 Sten Ek-Hannele Kangas-Carl-Axel Karlsson  BSJ

5 Krister Backlund-Christer Fundin-Kjell Vretinger  TBC

5 Ulla Andersson-Lillemor Davidsson-Annica Skoog  STL

 

2010-03-21 LADYs Weekend (LBJ) Dam Trippel Annan (R)    Antal lag 20

1 Catharina Drammeh-Gunilla Eriksson-Anette Karlsson   FEB

2 Åsa Jonsson- Made Kölgran-Lena Stenbeck   LBJ

3 Anna-Lena Ericsson-Iiris Heinonen   FEB

3 Gun Nordin-Ann-Kristin Rosén-Vivian Simpsson   LBJ

5 Ingrid Wahlbin-Marianne Henriksson-Britt Rosén   LBJ

5 Gunnel Eriksson-Mona Åkesson-Ulla Schönning   KLO

5 Siv Eriksson-Ruth Mary Lundgren-Britta Marklund   ESP

5 Inger Ekstrand-Gertie Söderlund-Astrid Östberg   ESP

 

2010-03-20 LADYs Weekend (LBJ) Dam Dubbel Annan (R)    Antal lag 31

1 Evelina Lans-Malin Mattsson  KLO

2 Anneli Löfqvist-Gertie Söderlund  ESP

3 Helene Blomqvist-Monica Lindqvist  BRO

3 Siv Eriksson-Britt-Marie Nygren  ESP

5 Linda Näslund-Eva Mattsson   HED/KLO

5 Anna-Lena Ericsson-Iiris Heinonen  FEB

5 Marianne Henriksson-Ingrid Wahlbin  LBJ/SCP

5 Ingalill Halvarsson-Lena Stenbeck  LBJ

 

2010-03-12 GBC-Träffen (ESP)V65 Dubbel Pool (L)    Antal lag 32

1 Lennart Melin-Olle Wiberg  UPS

2 Lennart Blomqvist-Birgitta Lundin ESP

3 Åke Ekstrand-Alex Strachan  ESP

3 Leif Nilsson-Bengt Rönn  STL

5 Berne Marklund-Östen Marklund ESP/ LUL

5 Birger Jansson-Ove Jansson STL

5 Kjell Edlund-Britta Marklund  ESP

5 Lars Heden-Vivian Simpsson  LBJ

 

2010-03-07 Lag-DM (GBS) V-65 Trippel+Dubbel Antal lag 20

1 Mora-Orsa BS                    MOR

2 BK Esplanad           1          ESP

3 Klotskallarna          1          KLO

4 Uppsala  PC           2           UPS

 

2010-03-06 Lag-DM (GBS) V-55 2xTrippel Antal lag 11

1 MoPS  Uppsala                   NIL

2 La Boule Joyeuse 1            LBJ

3 Klotskallarna                    KLO

4 Flen BF                              FLE

 

 

2010-01-15 Esplanad Cup (ESP)  V65 Dubbel Pool (L)    Antal lag 31

 1 Leif Nilsson-Bengt Rönn STL

2 Kjell Edlund-Uno Kihlström ESP

3 Leif Lindberg-Ingemar Pettersson STL

4 Sven Edlund-Lennart Melin UPS

5 Berne Marklund-Britta Marklund ESP

5 Rolf Mattsson-Nils Stenbeck LBJ

5 Jan Eriksson-Jan-Erik Lönn MOR

5 Eilert Norberg-Ove Olsson NJV

 

RESULTAT HALLTÄVLINGAR 2009

2009-12-05 BOCKEN Brinner (LBJ) Öppen Dubbel  (R) Antal lag 41

1 Pontus Tengström-Lars Frykberg HED/018

2 Stefan Berglund-Filip Goldéus GRI/SCP

3 Per Davidsson-Torbjörn Hedenborg  KLO

3 Robin Johansson-Jesper Skult  SCP

5 Åsa Jonsson-Karl-Gustav Lindblom  LBJ

5 Peter Lundqvist-Olof Rothman  MÄL

5 Lena Stenbeck-Mikael Johansson Rolfmark LBJ/GRI

5 Mikael Andersson-Christer Olsson  HED

 2009-11-12 Estraden Cup (ESP) V65 Dubbel Pool (L)    Antal lag 32

1 Sven-Åke Johansson-Arne Klasila BPC/KLO

2 Rolf Cronebratt-Elisabet Rilling KLO

3 Jan Grönoset-Tore Wilén GRY

4 Erkki Munnukka-Rolf Mattsson LBJ

5 Lars Heden-Ylva Hedman LBJ

5 Birgit Valsberg-Ove Jansson STL

5 Holger Wallin-Karl-Erik Söderlund ESP

5 Vivian Simpsson-Nils Stenbeck LBJ

 

2009-04-18 APRILCUPEN (LBJ) Öppen Dubbel (R) Antal lag 35
1 Filip Goldéus-Albin Plantin SCP
2 Jerry Karlsson-Pontus Tengström GRI/HED
3 Robin Johansson-Jesper Skult SCP
4 Jan Östgren-Mats Hamberg BOO/SCP
5 Lars Ekroth-Fredrik Ekwall BOO
5 Mats Olsson-Mikael Johansson Rolfmark LBJ/GRI
5 Patrik Sandin-Pauli Mäkitalo 018/GRI
5 Kjell Andersson-Stefan Berglund GRI

2009-04-19 APRILCUPEN (LBJ) V55 Trippel (R) Antal lag 21
1 Urban Jansson-Hans Karlsson-Christer Olsson HED
2 Rolf Westlund-Peter Olsson-Britt Rosén HED/KRY/KRY
3 Marianne Henriksson-Lena Stenbeck-Nils Stenbeck LBJ
4 Rolf Bonäs-Ingalill Halvarsson-Lothar Riegler LBJ
5 Siverth Henriksson-Karl-Gustav Lindblom-Tommy Åberg LBJ
5 Kjell Ahlbin-Leif Bergvall-Johnny Pettersén BRX
5 Arne Klasila-Ulla Schönning-Mona Åkesson KLO
5 Sten Ek-Hannele Kangas-Bernhard Rubinsztajn BSJ

2009-03-29 LADYS Weekend (LBJ)Dam Trippel (R) Antal lag 19
1 Therese Broberg-Anna-Karin Gräffelt-Annica Kallionpää GRI/GRI/OPP
2 Åsa Jonsson-Ann-Kristin Rosén-Vivian Simpsson LBJ
3 Birgit Johansson-Marita Hedberg-Birgit Valsberg HOF/STL/STL
4 Lizzie Hjert-Lena Stenbeck-Inga- Britt Åberg LBJ
5 Ingrid Wahlbin-Marianne Henriksson-Signe Holgersson SCB/LBJ/018
5 Catharina Drammeh-Gunilla Eriksson-Britt Mossberg BRX
5 Ethel Forsberg-Ylva Hedman-Margareta Mohlén LBJ
5 Britta Marklund-Ruth Mary Lundgren-Rigmor Sundberg ESP

 2009-03-28 LADYS Weekend (LBJ) Dam Dubbel (R) Antal lag 26
1 Therese Broberg-Anna-Karin Gräffelt GRI
2 Helene Blomqvist-Lotta Wiberg BRO
3 Gunilla Eriksson-Britt Mossberg BRX
4 Marianne Henriksson-Ingrid Wahlbin LBJ/SCP
5 Ylva Hedman-Margareta Mohlén LBJ
5 Lillemor Davidsson-Annica Skoog STL
5 Catharina Drammeh-Annica Kallionpää BRX/OPP
5 Britt Gunderson-Eva Melkersson KLO

 2009-03-12 GBC-Träffen (ESP) V65 Dubbel (L) Antal lag 31
1 Rolf Mattsson-Nils Stenbeck LBJ
2 Kjell Westin-Eric Johansson KLO
3 Jan Eriksson-Jan-Erik Lönn MOR
4 Olle Wiberg-Sven Edlund UPS
5 Uno Kihlström-Manuel Andreu ESP
5 Lennart Blomqvist-Torsten Lindqvist ESP
5 Gertie Söderlund-Lars-Ove Blomquist ESP
5 Lars Heden-Ylva Hedman LBJ

 2009-01-15 Esplanad Cup (ESP) V65 Dubbel (L) Antal lag 32
1 Sven-Åke Johansson-Arne Klasila KLO
2 Jan Eriksson-Jan-Erik Lönn MOR
3 Britta Marklund-Berne Marklund ESP
4 Lars Heden-Ylva Hedman LBJ
5 Gunnar Sandberg - Lennart Melin UPS
5 Hans Eriksson- Stig Gustavsson HOF
5 Lars Nygårds-Sture Lundström GAG
5 Eric Johansson-Arne Pers KLO

RESULTAT HALLTÄVLINGAR 2008

Bocken Brinner 081206 ÖD(R) 42 lag
1 Lena Stenbeck-Mikael Johansson Rolfmark LBJ
2 Håkan Ström-Lars Frykberg 018
3 Albin Plantin-Robin Johansson SCP
4 Johanna Löfqvist-Pontus Tengström LBJ/HED
5 Lee Ekström-Sven Sandin FPS
5 Lothar Riegler-Nils Stenbeck LBJ
5 Tommy Åberg-Kenneth Andersson LBJ
5 Stefan Berglund-Patrik Thelaus GRI/SKÖ

APRILCUPEN 080412 ÖD 32 lag
1 Mikael Johansson/Rolfmark-Bengt-Olov Andreassen LBJ
2 Daniel Andersson-Erik Jansson SKÖ
3 Roger Jonsson-Patric Birgersson SIT
4 Mats Lind-Hans Silverberg SIT
5 Magnus Gruvsjö-Ulf Söderström HED/LBJ
5 Kent Wilhelmsson-Niclas Grimstedt KLO
5 Lars Frykberg-Håkan Ström 018
5 Per Carlsson-Roland Frans KLO
080413 VT-55
1 Lee Ekström-Håkan Nordenstein-Sven Sandin FPS
2 Karl-Gustav Lindblom-Ulf Eriksson-Gunnar Sigvardsson BLK
3 Sven Krantz-Lothar Riegler-Lars Heden LBJ
4 Arne Pettersson-Berth Hillgren-Britt-Marie Nygren ESP
5 Elisabet Rilling-Margareta Mohlén-Rolf Cronebratt LBJ
5 Siverth Henriksson-Tommy Åberg-Bengt Olov Andreasen LBJ
5 Britt Mossberg Gunilla Eriksson- Lennart Hoppe BRX/BRX/FLE
5 Sid Huntley-Lars Andersson-Bo Ögrim MOR

 LADYS WEEKEND 080329 DD 27 lag
1 I-L Halvarsson-C Ceder NIL
2 M Gruvsjö-A Gruvsjö HED
3 Elisabet Rilling-M Norberg LBJ/SKÖ
4 Margareta Mohlen-Lizzie Hjert LBJ
5 S Ericsson-Medin-A-M Ericsson EBP
5 Johanna Löfqvist-Lena Stenbeck LBJ
5 B Valsberg-Ylva Hedman ESP/LBJ
5 Y Melin-K Eriksson ÖSK
0803030 DT 18 lag
1 S Ericsson-Medin-A-M Ericsson-J Mattsson EBP
2 I-L Halvarsson-Å Jonsson-U-B Wickström NIL/BLK/LBJ
3 Johanna Löfqvist-Lena Stenbeck-Marianne Henriksson LBJ
4 L Löfgren-I Blomberg-M Östblom STL
5 G Elwin-A-L Ericsson-I Heinonen EBP
5 B Marklund-R-M Lundgren-R Sundberg ESP
5 A Eriksson-C Nygårds-M-B Smångs MOR
5 M Jakobsson-M Nyberg-V Wennberg SKÖ

 GBC-TRÄFFEN 080306 V65T 29 Lag
1 S Hall- B-M Hall-R Persson RUN/RUN/GRÄ
2 H Gustavsson-L Lövgren-U Andersson STL
3 L-O Jonsson-E Ädel-I Jonsson BLK
4 L Melin-O Wiberg-G Sandberg UPS
5 A Pettersson-T Lindqvist-B-M Nygren ESP
5 Egart Calin-Birgit Valsberg-Ylva Hedman LBJ
5 Erkki Munnukka-Lizzie Hjert-Vivian Simpsson LBJ
5 H Fyhr-S Flodström-I-B Andersson MOR

ESPLANAD CUP 080117 V65T 31 Lag
1 F Pettersson-R Lindberg-G Sandberg UPS
2 M-B Smångs-S Bysell-J Stening MOR
3 B Rönn-L Nilsson-K-E Bengtsson STL
4 S-E Hedman-B Marklund-B Marklund ESP
5 U Eriksson-L Blomqvist-R Sundberg ESP
5 Jan Johanssson-Rolf Mattsson-Sonja Ottosson LBJ
5 S Hall-B-M Hall-L-E Fagernäs RUN
5 B Lunden-M Finne-A Larsson SIL

RESULTAT HALLTÄVLINGAR 2007

 BOCKEN BRINNER 071208 ÖT 27 Lag
1 P Thelaus - D Andersson - E Sedergren SKÖ
2 S Berglund - P Mäkitalo - P Sandin GRI-GRI-LBJ
3 P Tengström - J Larsson -K Nisen HED
4 K Wilhelmsson -T Hedenborg - N Grimstedt KLO
5 L Frykberg - L Johansson - R Mattsson 018-018-LBJ
5 P Björklund - O Larsson - K Andersson 018
5 H Hugosson - A Dahlerus - E Söderman BSJ
5 Å Tengström - K Tengström - Å Lunden HED

APRILCUPEN 070415 ÖT 27 Lag
1 Håkan Ström/Leif Johansson/Lars Frykberg NIL/NIL/018
2 Kent Wilhelmsson/Niclas Grinstedt/Torbjörn Hedenborg KLO
3 Esko Sedergren/Daniel Andersson/Patric Thelnus SKÖ
4 Catharina Dremmish/Bo Eriksson/Kent Gustavsson ODE
5 Pär Davidsson/Kari Tikkanen/Henry Steffensen KLO
5 Jörgen Ekholm/Patrik Lindström/Tommy Andersson SUN
5 Jessica Larsson/Pontus Tengström/Kenneth Nisen HED
5 Johanna Löfqvist/Patrik Sandin/Mikael Johansson-Rolfmark LBJ
070414 VT-55 31 Lag
1 Birgitta Bäcklund/Göte Bäcklund/Sven-Åke Johansson KLO
2 L-R Hesselbäck/Curt Eriksson/Rolf Carlsson BBK
3 Britt Mossberg/Leif Bergvall/Kjell Ahlbin BRX
4 Britta Marklund/Bernie Marklund/B-O Andreassen ESP/ESP/TDJ
5 Elisabet Rilling/Margareta Mohlen/Rolf Cronebratt LBJ
5 Ylva Hedman/Kenneth Andersson/Rolf Norling LBJ
5 Sid Huntley/J-E Lönn/Kjell Hed MOR
5 Birgit Valsberg/Egart Callin/Lennart Blomqvist ESP